Zelena Istra organizira stručnu konferenciju o zbrinjavanju opasnog otpada iz luka i brodogradilišta
Prekogranična razmjena znanja i iskustava i mogućnosti poboljšanja sustava
Pula, 16. siječnja 2007. , HGK - Županijska komora Pula, Carrarina 5
Sjeverni je Jadran veoma osjetljiv zbog male dubine i slabe izmjene voda, zbog velike koncentracije ljudskih aktivnosti na njegovim obalama i nerazvijenog sustava pročišćavanja otpadnih voda. Izrazito gust pomorski promet zahvaljujući lukama u Trstu i Veneciji, Kopru i Rijeci, industrijskih aktivnosti poput brodogradilišta u Rijeci, Puli i Monfalconeu ili naftnog terminala u Omišlju na otoku Krku, terminala za ukapljeni plin u mjestu Porto Viro na ušću rijeke Po, te velikim novim infrastrukturnim projektima poput dva planirana terminala za ukapljeni plin u Tršćanskom zaljevu i jedan u Hrvatskoj, predstavljaju veliko opterećenje za ovo malo područje. Jedino uspostavljanjem kvalitetnih sustava zaštite okoliša i zbrinjavanja otpada možemo se razvijati čuvajući resurs, od presudnog značaja i za druge gospodarske aktivnosti poput ribarstva ili turizma. Iako svaka od navedenih industrijskih djelatnosti provodi mjere zaštite okoliša, držimo da je razmjena iskustava o postojećim praksama vrlo korisna, naročito zbog mogućnosti poboljšanja postojećih sustava. No, jedan od razloga organizacije ove konferencije svakako je i nužnost boljeg informiranja javnosti o opasnostima i zaštiti koja se provodi.
Na jednodnevnoj konferenciji će predstavnici poduzeća Brodogradilište Uljanik d.d. Pula, 3. maj brodogradilište d.d. Rijeka, Lučke uprave Rijeke i Pule, tvrtki Luka Koper d.d. i Luka Koper Impo d.o.o., Industrijskog konzorcija iz Monfalconea, Lučke kapetanije Trst i tvrtki Dezinsekcija iz Rijeke i APO-usluge zaštite okoliša predstaviti svoje sustave zbrinjavanja opasnog otpada, eventualne poteškoće, planove za budućnost i drugo vezano uz temu. U uvodnom dijelu konferencije će govoriti predstavnice Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Na konferenciju smo pozvali tvrtke sakupljače opasnog otpada, nadležne inspekcije, nadležne odjele Istarske županije i Grada Pule, predstavnike nevladinih organizacija za zaštitu okoliša iz Slovenije i Italije i druge, pa se nadamo
interesantnim intervencijama i diskusiji.
Zelena Istra
Dušica Radojčić
HGK - Županijska komora Pula - partner u organizaciji
Projekt "Prekogranični koncept 4R+3E" Zelena Istra provodi u suradnji s Pomurskim ekološkim centrom, Zvezom ekoloških gibanj Slovenije i Notranjskim ekološkim centrom. Projekt financira EU.