6 neophodnih eco-friendly promjena u kućanstvu?

Za sve one koji žele pomoći u borbi za čišći i zdraviji okoliš pripremili smo tekst u kojem navodimo 6 neophodnih eco-friendly promjena u kućanstvu! Pročitajte sljedeće redove jer ćete većinu ovih savjeta moći primijeniti već sljedeći dan i tako barem malo smanjiti nakupljanje otpada, emisiju ugljičnog dioksida i potrošnju električne energije.
Obnovite bijelu tehniku u kući
Ukoliko u kući imate ogroman zamrzivač kojeg se ni ne sjećate kada ste kupili, perilicu rublja koju popravljate iz godine u godinu ili klimu starije generacije čiji se filter više ne može ni očistiti, vrijeme je da zamijenite takve kućanske aparate. Zastarela tehnologija, poput ove, iako možda još funkcionira, za svoj rad troši znatno više električne energije od novijih, energetski učinkovitih strojeva!
Očekujte da će, ako odlučite poslušati naš savjet i velike potrošače zamijeniti visokoučinkovitim modelima bijele tehnike (to su svi aparati koji na svojoj nalepnici imaju oznaku - A +, A ++ i A +++), njihova cijena u trgovinama biti nešto veća. Srećom, postoje mnogi LG klima uredjaji, Bosch frižideri, Candy sudomašine i ostali kućanski uređaji renomiranih proizvođača, čije su cene pristupačne, a kvalitet garantovan.
Kupovina takvih aparata se vremenom itekako isplati! Ne samo da ćete dobiti uređaje koji odlično rade, trošeći manje struje, već obično imaju duži vijek trajanja i manje se kvare od aparata klase G energetske klase učintkovitosti.
Promijenite svoje navike pranja i sušenja
Kako pranjem rublja u perilici, prosječno kućanstvo može potrošiti do 50 000 litara vode na godišnjem nivou, vrijeme je da, ako želite da vaš dom bude eco-friendly, promijenite navike u pranju garderobe.
Možete, umjesto uključivanja stroja na 90 ili 60 stupnjeva, češće podešavati uređaj da pere odjeću u hladnoj vodi. Tim postupkom ćete uštedeti energiju, zbog toga što najveći procenat struje stroj upravo potrošiti na zagrijavanje vode.
Opranu i čistu odjeću, umjesto da sušite u sušilici, dok je lijepo vrijeme, bez padavina i kiše, sušite prirodnim putem, na terasi ili u dvorištu. To će smanjiti emisiju ugljičnog dioksida koju ovi uređaji stvaraju i spriječiti habanja i oštećenja majica, haljina i suknji.
Također, savjet je da ne perete garderobu nakon svakog nošenja! Ako hlače ili traperice nisu potpuno prljave, možete ih nositi i do nekoliko puta, nakon što ih izluftirate i osvježite glačalom.
Počnite kupovati kozmetiku u pakiranju za ponovno punjenje
Ne morate uložiti puno novca i truda kako biste svoje kućanstvo učinili ekološki prihvatljivim. Naprotiv, potrebno je samo da promjenite nekoliko životnih navika kako biste sačuvali prirodu i smanjili zagađenje.
Počnite na primjer sa osobnom higijenom. Umjesto da kupujete silinu kozmetike za negu kose, lica i tijela, koja obično dolazi u plastičnim bočicama, pokušajte da na tržištu da nađete one kompanije koje proizvode šampone, kreme, regeneratore i šminku u pakiranju koje se može ponovo napuniti!
Takođe, kad se kupate, nastojte da taj proces traje kraće, nabavite tuš koji štedi vodu i zatvarajte slavinu dok sapunjate tijelo, depilirate se ili stavljate masku na kosu.
Zamijenite kemikalije prirodnim sredstvima za čišćenje
Koliko proizvoda za čišćenje trenutno imate u svom domu? Otvorite ladicu u kupatilu i prebrojte! Jedan je verovatno samo za glancanje prozora, drugi je za brisanje podova, treći sa uklanjanje fleka sa štednjaka, itd.
Vrlo je vjerojatno da vam upoće ne treba toliko preparata za dezinfekciju prostora u kome živite. Zato, naredni put kada ostanete bez svih tih proizvoda, prazne plastične boce u kojima su bile teške kemikalije koje štete i vama i prirodi odnesite na recikliranje, a vi sebi napravite prirodna sredstva za čišćenje.
Primjerice, sljedeći put umjesto raznih opasnih kiselina, upotrijebite limun ili sodu bikarbonu za uklanjanje mrlja na sudoperi i kuhinjskim površinama. Provjereno, vaša će kuhinja predivno mirisati i biće savršeno čista.
Umjesto papirnih maramica i ubrusa, koristite ručnike!
Spriječite nepotrebnu sječu drveća i umjesto papira i vlažnih maramica koristite krpe! Izrežite staru garderobu, koju ionako namjeravate baciti, i napravite krpice koje ćete koristiti svaki put kada zaprljate ruke u kuhinji dok pripremate jela ili dok uprljate dlanove dok popravljate auto u garaži.
Takve krpice, mogu vam poslužiti i u čišćenju. Pa prije nego što kupite vlažne maramice za brisanje namještaja, podova i radnih površina, krpama i sredstvima za čišćenje koje ste sami izradili, ispolirajte cijelu kuću ili stan!
Nemojte više bacati hranu – počnite praviti biljno gnojivo
Zašto biste bacali hranu kada od nje možete napraviti biljno gnojivo? Od kore mrkve, ljuske kikirikija ili crnog luka možete da nađubrite zemljište i pomognete svojim kućnim biljkama da brže i ljepše rastu. Tako ćete dobiti, ne samo lijepe biljke koje će vam dekorirati dom, već će vam i učinkovito čistiti vazduh u zatvorenom prostoru!
Prirodno gnojivo možete i da upotrebite za uzgoj začinskog bilja. Ukoliko nemate veliku terasu ili vrt, u male saksije kraj sunčanog prozora, zasadite origano, mentu, ruzmarin ili kolijander i pričekajte da naraste. Nakon određenog vremena, imaćete biljke koje će vam biti najveći saveznik u pripremi mnogih jela.
Uz malo volje i kućnog budžeta, možete zamijeniti zastarjele i neučinkovite kućanske aparate, smanjiti potrošnju električne energije, kao i stvaranje nepotrebnog otpada.