Tekstilna industrija i njezin utjecaj na okoliš

30.11.18.
Newswire kategorija
Autor/ica: koko brajs

Opće je poznato da svaki potrošački proizvod na ovaj ili onaj način utječe na okoliš. Međutim, prosječan potrošač nije svjestan i ne zna koji proizvod ima manje ili više utjecaja na životnu sredinu nego drugi. Bilo koji proizvod koji se proizvodi, koristi ili uklanja na način koji značajno smanjuje štetu zagađenja životne sredine, može se smatrati ekološki prihvatljivim.

Industrijalizacija, loš sustav upravljanja otpadom, povećan broj stanovnika su samo neki od faktora koji doprinose većem zagađenju okoliša. Tekstilna industrija ima veliku zadaću da zadovolji potrebe kupaca, ali i veliku konkurenciju, pa se stoga koriste različiti materijali i stvara više odjeće, pri čemu se i troši dosta više energije. Tekstilna industrija u svom procesu proizvodnje koristi:

  • prirodna vlakna - životinjskog podrijetla (vuna, krzno) i biljnog podrijetla (svila, lan, pamuk, konoplja)
  • umjetna vlakna - sintetička (poliamid, akril), petrokemikalije, poliester, elastan, likra

Veliki broj odjeće u ormarima sadrži poliester, elastan ili likru - ova jeftina i lagodna vlakna predstavljaju čarobna rješenja tekstilne industrije. Ipak, njihova proizvodnja stvara zagađenja i teško ih je reciklirati (primjerice, najlonu je potrebno više od 40 godina da se razgradi u prirodi). Za proizvodnju velikog broja komada namještaja također se koriste mnogi sintetički i teško razgradivi materijali. Izrada kvalitetnih stolica ili fotelja, kao i ostalog namještaja podrazumjeva postojane i održive materijale, čija proizvodnja i kasnija upotreba, neće naškoditi i negativno utjecati na okoliš.

Na koje sve načine proizvodnja tekstila utječe na okoliš?

U različitim fazama proizvodnje tekstilnih proizvoda javljaju se gotovo sve vrste zagađenja- kemijska, fizička, buka, vibracije, svih činilaca životne sredine - vode, zraka, zemljišta, biljnog i životinjskog svijeta. Rezanje, tkanje i industrijska proizvodnja štete kvaliteti zraka, dok bojanje i tiskanje zahtjevaju veliku količinu vode i kemikalija te ih oslobađaju u atmosferu, a posebno su štetni za naše zdravlje.

  1. Potrošnja energijenije sama po sebi ekološki problem, ali proizvodnja energije i transport sirovina izazivaju negativne utjecaje na životnu sredinu. Fosilna goriva posebno iscrpljuju neobnovljive izvore i izazivaju emisiju štetnih materija u zrak i vodu, a od nekih nastaje i čvrst otpad - pepeo, šljaka…
  2. Najznačajniji neobnovljivi resursi su nafta, gas i ugalj, upotrebljeni kao goriva, a nafta i kao sirovina u proizvodnji sintetičkih vlakana i pomoćnih kemikalija, pri čemu dolazi do emitiranja u zrak i vodu i stvaranja čvrstog otpada.
  3. Obnovljivi resursi- sva prirodna vlakna i drvo koriste se za proizvodnju kemijskih celuloznih vlakana. To su obnovljivi resursi i njihovom primenom u proizvodnji tekstilnih proizvoda se, također, stvaraju sve vrste zagađenja. Voda je usled globalne cirkulacije (ocean-oblaci-kiša-reke-ocean) obnovljiv resurs. S druge strane treba uzeti u obzir da je kvaliteta pijaće vode veoma ograničen resurs na mnogim mjestima.
  4. Potrošnja prostora - svaka industrijska proizvodnja zahtjeva prostor za proizvodnju. Odlaganje prirodnih vlakana koristi velike oblasti, koje nisu duže raspoložive za proizvodnju hrane na primjer, koja je potrebnija. Oblasti tako postaju u isto vrijeme kontaminirane pesticidima i đubrivima na dulji period. Praktično, neobnovljiv gubitak je izgradnja deponija.

Pored svega toga, tu je i globalni utjecaj proizvodnje tekstila na životnu sredinu. Najznačajniji je, svakako, efekt staklenika ali i uništavanje ozonskog sloja. Tekstilna industrija mora da preuzme odgovornost za cjelokupni životni ciklus tekstilnih proizvoda, a to se u mnogim zapadnim i razvijenim zemljama sve više dešava. Prije svega zalaganjem Ministarstva zaštite okoliša i primjenom različitih zakonskih regulativa koje definiraju jasne ciljeve za zaštitu životne sredine.

Kako mi kao građani možemo doprinijeti smanjenju tekstilnog otpada?

Količine tekstilnog otpada se mogu smanjiti, a svatko od nas može tome doprinijeti. Neki od načina su:

  • stvari koje više ne koristite poklonite netkome kome je to potrebno
  • kupujte reciklirane stvari
  • birajte stvari koje ćete nositi dulji vremenski period
  • napravite balans - kada nešto novo kupite, ono što ne upotrebljavate poklonite netkome.

Prednosti recikliranja i ponovne upotrebe

  • smanjenje površina koje su potrebne za odlaganje otpada
  • uštjeda materijala
  • uštjeda energije
  • očuvanje životne sredine
  • nova radna mjesta
  • dobit od prodaje recikliranih proizvoda
  • uštjeda na transportu materijala koji se moraju uvoziti

Kada kupujete nove proizvode, postarajte se da oni budu visokog kvaliteta, ali i ekološki prihvatljivi, bilo da se radi o odjeći, kućanskim aparatima ili predmetima koji su vam potrebni za rad.

Kada svi shvatimo da je planeta na kojoj živimo jedna, da je zrak koji dišemo jedan, da svi snosimo istu odgovornost i da svi djelimo istu životnu sredinu onda ćemo shvatiti da moramo zajedno da pomognemo prirodu, promjenimo životne navike i pobrinemo se za njeno očuvanje.

OPEN PUBLISHING

Postani i ti net aktivist/kinja! Objavi vlastiti (autorski) članak, najavu budućeg događanja ili kampanje, info o članku objavljenom u nekom drugom mediju.

Kako objaviti Objavi članak

Akcija prikupljanja EE otpada

Gimnazija Vukovar pokreće akciju prikupljanja dotrajalih i nepotrebnih EE uređaja.

Earth Day 2022

Povodom Dana planeta Zemlje, sudionici međunarodnog eTwinning projekta „The green changemakers“ proveli su radionicu izrade platnenih vrećica od starih majica! Poruka koju su mladi eTwinneri poslali ovom aktivnošću je ujedno ...

Brine li vas otapanje ledenjaka, izumiranje vrsta životinja i porast razine okeana i mora? Onda je vrijeme da se zapitate – što mogu učiniti? Takve male promjene u našem okolišu ...

Kućanski uređaji predstavljaju neizostavni dio svakog domaćinstva. Ali kako ih pravilno koristiti? Kako da budu ekološki prihvatljivi? Ako želite da smanjite potrošnju električne energije ovih aparata i utjecaj na okoliš ...

VIDI SVE ČLANKE IZ OPEN PUBLISHING

NAJAVE

Vukovarski gimnazijalci pozivaju na zajedničku akciju prikupljanja EE otpada

Gimnazija Vukovar pokreće akciju prikupljanja dotrajalih i nepotrebnih EE uređaja.

Ekološka akcija vukovarskih gimnazijalaca - Let's Go Green Together

Podržite nas i uključite se u našu akciju za ljepši, sigurniji i čišći grad! Pozivamo sve nastavnike, učenike, roditelje, građane i prijatelje škole da podrže našu akciju prikupljanja EE otpada! ...

REkreator obilježava Dan planeta Zemlje u Rovinju

Udruga REkreator poziva Vas na akciju podjele besplatnih platnenih vrećica kojom će, u nedjelju, 22. travnja, obilježiti Dan planeta Zemlje u Rovinju. Cilj ove akcije je pridonijeti smanjenju nepotrebog zagađenja okoliša ...

Drvored poznatih gimnazijalaca

Lions klub Vukovar I Gimnazija Vukovar u srijedu 28. ožujka 2018. godine s početkom u 11 sati organiziraju sadnju 30-tak sadnica lipa u dvorištu Gimnazije Vukovar, pod nazivom "Drvored poznatih ...

Poziv na Veganski 1. Maj 2017.

Veganski 1. Maj & fundraiser za utočište u Centru „Key“ Centar za zaštitu životinja i prirode „Key“ i ove godine poziva na cruelty-free proslavu Praznika rada! Pozivamo sve građane i ...