Zagreb +20 – konferencija o budućnosti hrvatske politike održivog razvoja
Ove godine će se od 20. do 22. lipnja u Rio de Janeiru nakon 20 godina ponovo održati UN Konferencija o održivom razvoju pod nazivom "Rio +20 – Budućnost kakvu želimo". Uoči ove bitne konferencije, Zelena akcija je u suradnji s Heinrich Boell Stiftungom organizirala 8. i 9. svibnja 2012. godine u Zagrebu konferenciju pod nazivom "Zagreb +20". Cilj konferencije bio je evaluirati hrvatsku politiku održivog razvoja, te raspraviti njen budući smjer. Konferencija je dio projekta "Održivo korištenje obnovljivih prirodnih resursa" koji financira Europska komisija.
U Hrvatskoj je 2011. godine provedeno istraživanje o potencijalu hrvatske politike održivog razvoja, koje se provodi i u zemljama Europske unije. U odgovoru na pitanje o najvažnijim temama/problemima u zemlji, kako su pokazali prvi preliminarni rezultati istraživanja, građani su na prvo mjesto stavili ekonomiju, a zatim redom zdravlje, siromaštvo, kriminal, obrazovanje, okoliš, imigracija i terorizam. Okoliš se našao pri dnu popisa, zajedno u grupi s problemima koji u našoj zemlji nisu toliko izraženi. Uspoređujući se sa zemljama Europske unije, hrvati su među onim državama koji su okoliš rangirali među najmanje važnima. Među razlozima za takav stav je i činjenica da obrazovani češće prepoznaju važnost pitanja vezanih uz okoliš, a takvih je u našoj zemlji malo u odnosu na ukupni broj stanovnika. Kao mehanizme za postizanje veće brige okolišu hrvati preferiraju kazne nad ekonomskim poticajima i edukacijom. Dobra je, ipak, vijest da 70% ispitanika misli da bi u zadovoljavanju energetskih potreba prioritet trebalo dati obnovljivim izvorima energije. To je samo jedna od zanimljivih tema i rasprava s konferencije.
U uvodnom dijelu konferencije predsjednik Ivo Josipović istaknuo je da je ova konferencija jedna od rijetkih prilika u Hrvatskoj da se govori o održivom razvoju, da su riječi i zaključci iz Rio de Janeira bili puno bolji od djela koja su uslijedila, te da je održivi razvoj, prije svega, pitanje pravednosti. Naglasio je važnu ulogu nevladinog sektora u oblikovanju politika održivog razloga.
Održivi razvoj ne mogu biti samo električni automobili ili malo organske hrane – radi se o nužnosti temeljitih promjena u ekonomskom sustavu i promjeni odnosa moći. A nove potrebe ne mogu biti zadovoljene putem starih institucija. Više o konferenciji potražite ovdje:
http://www.zeleni-forum.org/novosti/surenare/